Bitmain Antminer S19e XP Hydro 251Th/s 5522W Bitcoin Miner
Model Antminer S19e XP Hydro (251Th) from Bitmain mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 251Th/s for a power consumption of 5522W.
With rapid market changes, miner prices can vary frequently, even within a short time. Kindly verify the latest price with our sales team before making your payment.
$750.00
Punkhash now offers U.S. customers access to domestic inventory and DDP (Delivered Duty Paid) shipping services. For more details, please contact our sales team.
Order 2 or more machines to save on shipping costs! Contact our sales team now to secure the best rates.
Payment Method
Description
Antminer S19e XP Hydro Description
Introducing the ANTMINER S19e XP Hydro for hydro-cooling mining. With a remarkable hash rate of 251TH/s and a power consumption of 5,522W, ANTMINER S19e XP Hyd. offers an efficient performance at 22J/TH. It’s a cost-effective choice for advanced mining operations.
Specifications
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S19e XP Hyd |
| Size | 410 x 170 x 209mm |
| Weight | 13100g |
| Noise level | 50db |
| Cooling | Water cooling |
| Fan(s) | 0 |
| Hashrate | 251T |
| Power | 5522W |
| Voltage | 380-415V |
| Coolant Flow, L/min | 8.0~10.0 |
| Coolant pressure, bar | ≤3.5 |
| Coolant PH value | Antifreeze: 7.0~9.0 |
| Prue water: 6.5~7.5 | |
| Deionized water:8.5~9.5 | |
| Working coolant | Antifreeze/ Pure water/Deionized water |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 – 40 °C |
| Humidity | 10 – 90 % |
Specification
Overview
Processor
Display
RAM
Storage
Video Card
Connectivity
Features
Battery
General
Processing & Shipping Time
Payment Policies
Taxes & Custom Duties
Warranty & Buyer Protection
In-stock miners will ship within 3 business days. For bulk orders, please allow an additional 1-2 days via DHL Express, UPS, FedEx, or TNT.
Pre-order miner delivery times depend on the factory schedule. Estimated delivery dates are provided on the order page, but delays may occur due to production issues.
Shipments are processed on a first-paid, first-shipped basis. Once full payment is received, we aim to ship as quickly as possible. Payments via wire transfer (T/T) may take 3-7 business days to verify, while cryptocurrency payments typically take a few hours to 1 business day.
International shipping usually takes 5-8 business days, with remote locations potentially requiring 8-10 days.
*All sales are final and non-refundable. Please understand, this is an industry standard.