Canaan Avalon A16XP 300T 3850W Bitcoin Miner
The Canaan Avalon A16XP-300T is a Bitcoin SHA-256 ASIC miner delivering 300Th/s at 3850W with 12.83J/Th efficiency.
Payment Method
Gemini_Generated_Image_30c1rt30c1rt30c1
Description
Avalon A16XP Description
The Canaan Avalon A16XP is part of the latest Avalon A16 series, officially launched at BlockChain Life 2025 in Dubai.
Designed for Bitcoin mining, this SHA-256 ASIC miner delivers an impressive 300Th/s hashrate with 12.83J/Th efficiency at 3850W, marking a 22% efficiency improvement over the previous generation.
Specifications
Manufacturer Canaan
Model Avalon A16XP
Also known as A16XP-300T
Release Apr 2026
Size 366 x 213 x 300mm
Chip name A16
Noise level 75dB
Fan(s) 2
Power 3850W
Interface Ethernet
Temperature 5 – 35 °C
Humidity 10 – 90 %